Bractwo św. Antoniego w Warszawie

Cele

- składanie Trójcy Przenajświętszej dziękczynienia za św. Antoniego, duchowego syna św. Franciszka; za jego heroiczne cnoty, za przywileje, którymi Bóg go obdarzył, za jego przedziwną potęgę wstawiennictwa przed Bogiem, za chwałę, do jakiej jest on wynoszony
- wypraszanie u św. Antoniego opieki i wstawiennictwa u Boga w różnorodnych potrzebach duszy i ciała dla siebie, braci i sióstr Bractwa oraz wypraszanie łask dla wszystkich, którzy szukają Królestwa Bożego i jego sprawiedliwości, by stawać się apostołami współczesności i naśladować go w swoim życiu
- włączenie się członków Bractwa w modlitwy wspólnotowe trzech Zakonów Franciszkańskich w tej intencji, by na wzór św. Antoniego nigdy nie przestawali szukać ducha tożsamości franciszkańskiej w swoim życiu i nim żyć
- udział w pracach charytatywnych na rzecz ubogich, chorych i potrzebujących

Obowiązki:
- przystąpienie do sakramentalnej spowiedzi i przyjęcie Komunii świętej – w dniu przyjęcia do Bractwa, w uroczystość św. Antoniego, w Nowy Rok, we wtorek po Wielkanocy, w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego i Wszystkich Świętych
- celebrowanie wtorków, jako dni poświęconych oddawaniu czci św. Antoniemu
uczestniczenie we Mszy świętej oraz odmawianie w każdy wtorek modlitw: 3 Ojcze nasz, 3 Zdrowaś Maryjo, 3 Chwała Ojcu, 1 Wierzę w Boga oraz responsorium Si quaeris
- uczestniczenie w nowennie ku czci św. Antoniego
- spełnianie dzieł miłosierdzia

Przywileje:
- odpust zupełny: w dniu przyjęcia do Bractwa, w uroczystość św. Antoniego z Padwy (13 czerwca), w święta Bractwu nadane: w dzień Nowego Roku, we wtorek po Wielkanocy, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w Uroczystość Wszystkich Świętych, w godzinę śmierci pod zwykłymi warunkami oraz odpusty cząstkowe wymienione w Breve papieża Aleksandra VII. 

Funkcjonowanie Bractwa w tutejszym sanktuarium
W chwili obecnej Bractwo liczy ponad 100 Członków. Bractwo zrzesza wiernych świeckich, ale mogą też do niego należeć osoby duchowne. Promotorem Bractwa świętego Antoniego w Warszawie jest O. Gwardian Zdzisław Dzido, który sprawuje nadzór nad całokształtem funkcjonowania Bractwa i jest odpowiedzialny za rozwój duchowy jego Członków. Promotor przewodniczy nabożeństwom antoniańskim i spotkaniom formacyjnym Bractwa.
Struktura organizacyjna Bractwa ma charakter hierarchiczny. Składa się z Zarządu i Członków. Nad funkcjonowaniem Bractwa zgodnie ze Statutem i innymi dokumentami regulującymi działalność Bractwa czuwa Zarząd. Na czele Zarządu Bractwa stoi Prezes, który jest osobą świecką. Zarząd składa się ponadto z Viceprezesa, Sekretarza, Skarbnika, Moderatora duchowego i Członków Zarządu.
Dokumentem wytyczającym cele działalności i regulującym funkcjonowanie Bractwa jest Statut Bractwa świętego Antoniego. Bractwo utrzymuje się ze składek członkowskich.
Siostry i Bracia należący do Bractwa świętego Antoniego są zobligowani do uczestnictwa w każdą drugą niedzielę miesiąca we mszy świętej sprawowanej w tutejszym sanktuarium w intencjach Członków Bractwa o godz. 13.00, po której następuje półgodzinna adoracja Najświętszego Sakramentu. Po zakończonym nabożeństwie, w sali przyklasztornej odbywa się spotkanie formacyjne. W czasie tego spotkania Członkowie Bractwa wysłuchują konferencji wygłaszanej przez zaproszonego prelegenta, którym jest osoba duchowna i uczestniczą w dyskusji pokonferencyjnej.
Po niej następuje część rekreacyjna spotkania, podczas której przy kawie i herbacie oraz przy akompaniamencie Zespołu Bractwa Vox Antoniana w tle, Członkowie Bractwa mają okazję nawiązania ze sobą bliższych znajomości.
Członkowie Bractwa dbają również o czystość w świątyni, układają kwiaty, robią dekoracje w kościele.

Członkowie Bractwa świętego Antoniego pragną:
poznawać świętość Patrona poprzez słuchanie kazań i studiowanie dzieł biograficznych poświęconych osobie świętego Antoniego, przyczyniać się do propagowania kultu świętego Antoniego Padewskiego, indywidualnie uczestniczyć w życiu Kościoła, wspólnie celebrować nabożeństwa antoniańskie i inne ważne uroczystości kościelne, włączać się do służby liturgicznej poprzez posługę lektorską, kantorską i wspólne śpiewanie pieśni kościelnych, budować wspólnotę wiernych skupionych wokół świętego Antoniego, by lepiej i głębiej przeżywać relacje z Bogiem i bliźnimi, promować religijny model życia we wspólnotach Kościoła domowego, pogłębiać własne życie religijne poprzez uczestnictwo w nabożeństwach antoniańskich i konferencjach tematycznych koncentrujących się na wybranych zagadnieniach duchowości franciszkańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem jej wymiaru antoniańskiego, szerzyć prawdy wiary chrześcijańskiej w swoim środowisku życia, naśladować, na miarę swoich możliwości, cnoty świętego Antoniego, starać się o nadanie religijnego charakteru swojej egzystencji, swojej aktywności rodzinnej, zawodowej i społecznej.

Antoniański połów
Do Bractwa mogą czuć się zaproszeni wszyscy, którzy chcieliby żyć głębiej duchem świętego Antoniego, ci, którzy uformowani duchowością antoniańską zechcą dawać świadectwo wiary swoim życiem.

Drogi Bracie ! Droga Siostro !
Pomyśl chwilę i zastanów się nad swoją drogą do Boga, wsłuchaj się w bicie swego serca, a może usłyszysz głos samego świętego Antoniego, może poczujesz, że właśnie w tym momencie Twojego życia, że właśnie na Ciebie Patron wszystkich poszukujących chce zarzucić swoją niezwykłą antoniańską sieć, byś mógł wypłynąć na głębię swojej wiary, byś mógł popłynąć na morze zwykłego życia jako ryba z antoniańskiego źródła niosąca innym przesłanie jego charyzmatu.
Jeśli święty Antoni jest Twoim ukochanym Świętym przyjdź na spotkanie Członków Bractwa w drugi wtorek miesiąca na nabożeństwo o godz. 10.00 lub 19.00 lub w drugą niedzielę miesiąca o godz. 13.00 i zgłoś się do Ojca Gwardiana.

Telefon do klasztoru Ojców Franciszkanów w Warszawie : (22) 831 20 31

Kontakt:
Klasztor Zakonu
Braci Mniejszych Konwentualnych
(OO. Franciszkanie)
ul. Zakroczymska 1
00-225 Warszawa
e-mail: warszawa@franciszkanie.com.pl

Nr konta bankowego
85 1240 2887 1111 0010 2383 9248

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz